Dni Turystyki 2021

Jubileuszowa edycja najważniejszego podróżniczego studenckiego festiwalu - XVIII Dni Turystyki odbyła się na przestrzeni trzech dni 22, 23 i 24 marca 2021 roku. Była to pierwsza w historii edycja online - spowodowana obostrzeniami związanymi z pandemią Covid-19. Wydarzenie odbyło się za pośrednictwem MS Teams oraz YouTube.

Oficjalne rozpoczęcie festiwalu nastąpiło o godzinie 9:00. Pierwszą prelekcję “Desperados 1999. Dwóch Polaków na Hielo Patagonico Norte”, którą wygłosił prof. UAM dr hab. Tomasz Schramm. Następnie odbyły się warsztaty składania origami, po których za pośrednictwem naszych mediów społecznościowych - Facebooku i Instagramie, uczestnicy mogli wziąć udział w konkursie. Następnie nasi widzowie mieli możliwość uczestniczyć w “Podróżach Atanazego” poprowadzonych przez Katarzynę Drozdowską-Sawińską i Kingę Sibilską z Muzeum Narodowego w Poznaniu. W “Podróż po kraju kontrastów” zabrały nas absolwentki kierunku Turystyka i Rekreacja UAM - Paulina i Patrycja, prowadzące bloga Czas na Chiny.Kolejnymi atrakcjami przewidzianymi dla naszych uczestników były: Wirtualny spacer po mieście i warsztaty “Hotelowe origami - czyli jak zaskoczyć gości hotelowych”.

W kolejnej odsłonie podróżniczej Monika Bruch opowiedziała o sztafecie rowerowej dookoła świata podczas prelekcji “Maroko - plus/minus 40 (Bike Jamboree)”. Po krótkiej przerwie odbyła się prelekcja “Galopem do USA” Ewy Olbratowskiej, a następnie Pokaz gotowania Agi Orłowskiej i Ernesto. Następnie Marek Kramarczyk zabrał nas “Jachtostopem na Karaiby i dalej, przez Pacyfik”, a Ewa Chojnowska-Lesiak, znana z prowadzenia bloga Szpilki w plecaku opowiedziała nam o swojej miłości do Afryki w wywiadzie “Afryka - mój dom - czym zachwyca i zaskakuje”.

Drugi dzień XVIII Dni Turystyki rozpoczął się o godzinie 16:00 prelekcją pod tytułem “Dlaczego warto jechać do Chorwacji” którą poprowadził Fran Katarincic. Była to prelekcja wygłoszona w języku angielskim. Kolejne wystąpienia można spiąć pewną klamrą „górskich opowieści”. Piotr Sikora opowiedział nam o pełnym ekstremalnych emocji spływie “Kajakiem z Everestu - Himalayak 2003”, opowieść “Polscy ratownicy na Kaukazie” przedstawił nam założyciel organizacji Medyk Rescue Team i grupy ratowniczej Bezpieczny Kazbek, a Roman Ficek podzielił się z nami wspomnieniami o swoim osiągnięciu “Biegiem przez Łuk Karpat 2300 km w 39 dni i 11 godzin”. Na koniec tego emocjonującego dnia zaprosiliśmy Miłkę Raulin, która inspirowała nas swoją historią “Siła Marzeń - czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi”.

Trzeci ostatni dzień XVIII Dni Turystyki wystartował o godzinie 17:00. Podczas pierwszej prelekcji tego dnia przenieśliśmy się na obszary podbiegunowe. “Laponia w dwóch odsłonach - koło podbiegunowe latem i zimą”, to właśnie tam zabrała nas Katarzyna Augustyn, prowadząca blog A Kind of Adventure. O “Sprytnym podróżowaniu - piękne zakątki Polski i górskie szlaki za bezcen” opowiedziała nam Mewa w Locie.

Następnie nastąpiło długo wyczekiwane ogłoszenie wyników dwóch konkursów, które prowadzone były na naszych social mediach. Wygraną w pierwszym z nich był dwudniowy spływ kajakowy po Bugu dla 6 osób. Kolejny konkurs pt.: “Pokaż jak się bawisz na XVIII Dniach Turystyki” przeprowadzony był na Instagramie, w którym wygraną był plecak marki Mountain Warehouse.

Podczas trwania Dni Turystyki nasi uczestnicy mogli wziąć udział w atrakcji jaką był interaktywny escape room pt.: “Mario na Erasmusie”, oraz w konkursach Origami i Hotelowe Origami przeprowadzonymi po warsztatach. Po każdej z prelekcji była też możliwość wzięcia udziału w quizach wiedzy związanymi z prelekcjami. Ostatnimi już prelekcjami podczas XVIII Dni Turystyki jakie przygotowaliśmy dla naszych widzów były: “Rzuć wszystko i śmigaj różowym motorem po Azji Płd.-Wsch”, która przeprowadzili dla nas podróżnicy z Podróż Odbyta oraz “Fukushima i inne strefy wykluczenia - jak się do nich dostać i jak w nich żyć?” wygłoszona przez chłopaków z Urbex History.

XVIII Dni Turystyki mimo, że odbyły się w nowej jak dotąd formie zdalnej mamy nadzieję, zarówno organizatorzy jak i goście mieli możliwość zapomnienia o otaczającej nas pandemicznej rzeczywistości. Podczas trzech dni usłyszeliśmy mnóstwo inspirujących i zachęcających nas opowieści. Wszystko to motywuje nas do podejmowania nowych wyzwań, przełamywania własnych granic, z nadzieją, że już niedługo każdy z nas będzie mógł wyruszyć w wymarzoną podróż.


Dni Turystyki 2020

Początkowo XVIII Dni Turystyki były przygotowywane na 23 i 24 marca 2020 roku. Mimo długich przygotowań, zaproszonych prelegentów: Bezpieczny Kazbek, Świadome podróżowanie, Włóczykijek, Czas na Chiny, Przemek Wójtowicz, Trips On Me, Marek Kramarczyk, Szpilki w plecaku, A Kind of Adventure, Monika Bruch, Roman Ficek, Urbex History, TOURtles, Podróż Odbyta i Miłka Raulin nie mogły się odbyć.

Niestety na tydzień przed planowaną datą, za sprawą obostrzeń związanych z koronawirusem konieczne było odwołanie i przeniesienie XVIII Dni Turystyki na późniejszy termin. Nieświadomi powagi sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się pandemii SARS-CoV-2, mieliśmy nadzieję że uda się tę edycję zrealizować jesienią 2020 roku. Niestety, z miesiąca na miesiąc utwierdzaliśmy się że XVIII edycja będzie musiała zostać przeniesiona na 2021 rok.


Dni Turystyki 2019

W dniach 25-26.03.2019 r. odbyła się XVII edycja festiwalu podróżniczego Dni Turystyki na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oficjalne rozpoczęcie odbyło się o godzinie 10:00 na auli WNGiG, otwarcia dokonał Prodziekan prof. dr hab. Andrzej Macias. Jednak już od 9:00 uczestnicy brali udział w przeróżnych atrakcjach, takich jak: „Igrzyska Zacisków” (szafa speleologiczna- przygotowana przez Sekcję speleologiczną SKNG). Uczniowie mieli za zadanie przeczołgać się jak najszybciej przez szafkę z regałami, z kaskiem na głowie oraz przecisnąć się przez opony, a także przedostać się przez metalowy kloc. Atrakcja ta cieszyła się duża popularnością wśród uczniów szkół, pełno było śmiechu. Równie dużą popularnością cieszyły się warsztaty survivalu z Tandemowe Trip Love (czyli Dzika Droga). Uczestnicy mogli dowiedzieć się jak przetrwać w trudnych warunkach. Na warsztatach poruszony był temat polskiego prekursora survivalu – Jacka Pałkiewicza. Można było dowiedzieć się wielu ciekawych i przydatnych rzeczy jak przeżyć na łonie natury. Natomiast przy auli można było zachwycać się wystawą 3D pt. „Park Narodowy Gór Stołowych”. Aby obejrzeć wystawę trzeba było założyć okulary 3D. Do dyspozycji był także escape room, gdzie trzeba było rozwiązać intrygujące zagadki na temat biur podróży, krajów, przygotowaną przez Sekcję Turystyki i Rekreacji SKNG (Studenckiego Koła Naukowego Geografów). Escape room odwiedziło wielu uczniów i każdemu udało się wydostać. Duże zainteresowanie wzbudzały stoiska z bańkami, zarówno dzieci jak i dorośli brali udział w tej atrakcji. Natomiast na zewnątrz do dyspozycji dla odważnych znajdowała się ścianka spinaczkowa. Tylko nieliczni podejmowali trud, by ją pokonać ze względu na niesprzyjające w tym roku warunki klimatyczne. Szkolne wycieczki odwiedzały także Muzeum Ziemi, gdzie zlokalizowana jest niezwykle ciekawa kolekcja meteorytów, minerałów, skał i skamieniałości, znajduje się tutaj też zapierający dech w piersiach lapidarium (czyli ogród skalny zlokalizowany obok budynku Instytutu Geologii UAM). Mimo perturbacji odbyły się warsztaty poświęcone dronom.

Oblicza przyrodnicze i kulturowe Andów Środkowych

Tłumy przyciągnęła prelekcja prof. Małgorzaty Mazurek pt. „Oblicza przyrodnicze i kulturowe Andów Środkowych”. Pani profesor mówiła o walorach turystycznych pasma gór położonych w Ameryce Południowej. Prezentowała barwne, malownicze fotografie. Na prelekcji można było dowiedzieć się wiele o genezie Andów Środkowych. Niezwykle ciekawym doświadczeniem były „Warsztaty Dziennikarskie – duże pytania w małych miejscach” prowadzone przez Krzysztofa Story. Pan Krzysztof jest dziennikarzem, blogerem, a również programistą. Opowiadał jak zainteresować publikę swoimi artykułami, jak pisać ciekawie. Pan Krzysztof opowiedział o swojej podróży, gdzie jeździł po Polsce i pukał do drzwi zwykłych ludzi w celu przeprowadzenia z nimi wywiadu, zapisania ich historii. O godzinie 13:00 odbyła się projekcja filmu pt. „Dreamland”, opowiadającego o losach himalaisty Macieja Berbeki. I część filmu odbyła się o godzinie 13:00, natomiast II część o godzinie 15:00.Dokument został nagrany przez syna Macieja Berbeki – Stanisława Berbekę. Dzięki wywiadom przeprowadzonym z uczestnikami wypraw, wspomnieniom najbliższych oraz nagraniom możemy zbliżyć się do sposobu myślenia wybitnego polskiego himalaisty. Wśród opowieści o rodzinie, wyznawanych przez Berbekę wartościach oraz najważniejszych wyprawach pojawia się także wątek zimowej wyprawy na Broad Peak. W auli o godzinie 14:00 miał miejsce wykład profesora Józefa Garczarczyka pt. „Arktyka nie jedno ma oblicze”. Wykład był przeplatany inspirującymi filmami nagranymi na samej północy globu. Filmy ukazywały życie zwierząt żyjących na Arktyce (morsy, niedźwiedzie polarne) . Ciekawe fotografie zapierały dech w piersiach. Pan profesor pokazywał także warunki w jakich musiał mieszkać – jego tymczasowe miejsce pobytu. O godzinie 16:00 odbyła się prelekcja Agnieszki Wrony pt. „Misja Zambia”. Pani Agnieszka opowiadała o swojej misji w Afryce- w jednym z najbiedniejszych kontynentów świata. Ukazywała kulturę rdzennej ludności, szczególnie dzieci murzyńskich. Mówiła o tym, w jakich ciężkich warunkach żyją dzieci w Afryce. Mają one utrudnioną edukację, niedobór jedzenia, pomimo tego potrafiły się dzielić nawet ostatnią kromką chleba. Pani Agnieszka śpieszyła im z pomocą w postaci słodyczy, przyborów niezbędnych do dalszej edukacji. Odbyła się także krótka, intrygująca projekcja filmu na temat tańców rdzennych mieszkańców. Można było wiele się dowiedzieć o warunkach panujących w Afryce, o zwyczajach i strojach oraz rytuałach Murzynów.

Wieczorek Argentyński

Atrakcją, która przyciągnęła tłumy osób był Wieczorek Argentyński. W jego ramach odbył się wykład Jacka Kotusa, który zaprezentował rejon Argentyny. Wspomniał gdzie się ten kraj znajduje na mapie, przedstawił najważniejsze atrakcje Argentyny. Poprowadził wykład w taki sposób, że na auli panowała sympatyczna atmosfera, ludzi było tak dużo, że brakowało miejsc. Następnie odbył się quiz na temat Argentyny, sprawdzający kto uważał na wykładzie. Kwintesencją Wieczorku argentyńskiego były warsztaty tanga, poprowadzone przez tancerzy z Akademii Del Tango Casa Buena: Agatę Czartoryską i Michała Kaczmarka (absolwenta naszego kierunku). Warsztaty wywołały furorę, uśmiech na twarzy. Tańczyli zarówno młodsi, jak i starsi. Tancerze dali także pokazy profesjonalnego tanga. Dawali wskazówki jak tańczyć, jak zaprosić partnerkę do tańcu. Wieczorek argentyński zakończył się gromkimi brawami, ogłoszeniem wyników quizu.

Kuba na własną rękę bez tajemnic

O godzinie 18:40 aula wypełniła się po brzegi aż do ostatniego miejsca, gdyż przybyli do nas Kasia i Łukasz Będziński, czyli podróżnicy prowadzący blog „Gdzie słońce dla nas wschodzi”. Poprowadzili wykład pt. „Kuba na własną rękę bez tajemnic”. Podróżują oni już od 16 lat, odwiedzają miejsca popularne, ale nie tylko. Często zbaczają z trasy i odwiedzają miejsca rzadko uczęszczane przez turystów. Jednym z miejsc, które odwiedzili był kraj Kuba. Zwiedzili go prawie w całości. Zachęcali nas do odwiedzenia tego niezwykłego kraju, skąpanego w słońcu. Pokazywali barwne fotografie uliczek, kolorowych domów, urzekającej natury. Apogeum pierwszego dnia Dni Turystyki był wykład znanych podróżników: Ani i Karola Lewandowskich, którzy prowadzą bloga „Busem Przez Świat”. Na auli było wtedy najwięcej ludzi w ciągu całego dnia (około 500 osób). Nie było ani skrawka wolnej przestrzeni. Do tego stopnia aula była przepełniona, że przeprowadzona została transmisja na żywo w Sali 3, która wypełniła się ponad 100 osobami. Ania i Karol dowcipnie opowiadali o swoich przygodach, potrafili zaciekawić grono odbiorców, a także rozbawić widownię. Zaprezentowali swoją podróż przez Amerykę Północną. Spotkali wiele ciekawych osób, wśród nich Polaków, szczególnie urzekała historia Polaka, zamieszkałego w górach w opuszczonym budynku, gdzie żył zgodnie z naturą. Opowiadali o trudnościach spotykanych podczas drogi, takich jak: grasujące niedźwiedzie, szerokie rzeki, zepsucie się busa.

Drugi dzień

Dnia 26.03.2019r. pierwszą atrakcją był projekt GEOpraktyki – edycja IV – „Wietnam w dorzeczu Mekongu”. Rozpoczął się o godzinie 13:45. Został on przeprowadzony przez studentów WNGiG. Opowiadali o swojej przygodzie w Wietnamie. Projekt trwał do godziny 15:00. Kolejny wykład pt. „371 dni z Ziemi Ognistej na Alaskę”- Wheelchairtrip został przeprowadzony przez Michała Worocha, który zwiedza świat na wózku inwalidzkim. Opowiadał o tym, ile istnieje niedogodności dla turystów niepełnosprawnych. O godzinie 16:00 odbył się wykład pt. „Wyścig Autostopem – Przygoda życia”. Wykład poprowadzili Paweł Pomin i Rafał Łęcki. Opowiadali o swoim festiwalu, który odbywa się co roku we wrześniu oraz o wyścigu autostopem, który odbywa się co roku w majówkę. Opowiadali o swoich doświadczeniach, zwiedzanych miejscach w Europie. Tego roku wyścig odbędzie się do Czarnogóry, gdzie swój koncert będą grać między innymi: Tede ( polski raper). Następna prelekcja pt. „Wszystko to czego nie wiesz o Brazylii” odbyła się o godzinie 17:00 i trwała do godziny 18:00. Wystąpił znany kitesurfer i podróżnik – Victor Borsuk. Relacjonował swoją fascynującą podróż do Brazylii. Ostrzegał przed niebezpiecznymi miejscami w Brazylii ( takimi jak: fawele). Polecał, które miejsca warto zwiedzić w tym kraju, a których lepiej unikać. Przybliżył nam obraz Brazylii. Opowiadał o swoich zabawnych przygodach i początkach z kitesurfingu. Wszyscy słuchali go jak zaczarowani. Jednak największe zainteresowanie wśród widowni wzbudziła prelekcja, którą poprowadziła Kaja Kraska z Globstory pt. „Gambia – jak podróżować w miejsca nieturystyczne”. Aula była przeludniona podczas jej wystąpienia. Kaja opowiadała o swojej wizycie w Gambii, gdzie poznała wiele niezwykłych ludzi. Mówiła o warunkach panujących w Gambii, z czym musi zmagać się miejscowa ludność. Wspomniała także o niezwykłej otwartości mieszkańców, każdy, kogo spotykała po drodze inicjował rozmowę. Mówiła o plusach podróżowaniu w pojedynkę, ale także o czyhających niebezpieczeństwach. Kaja nawiązała bardzo dobre kontakty z dziećmi, opowiadała, że w Gambii biały człowiek kojarzy się ze słodyczami, bogactwem. Po prelekcji duża część widzów nie odstępowała jej na krok w celu zrobienia sobie pamiątkowej fotografii, a także w celu wymienia kilka słów, pytań nie było końca. Natomiast w auli ogłoszone zostały wyniki konkursów, m.in.: „Fotozgaduli”. Ostatnia prelekcja odbyła się o godzinie 20:00 i trwała do 21:30. Wystąpił Marek „Adbuster” Hoffman. Na aulę wyjechał junakiem, co wywołało furorę wśród widowni. Opowiadał o swoich podróżach motorem sprowadzonym z Chin. Był na zachodnim krańcu Europy, potem pojechał na północny kraniec. W najbliższym czasie planuje odwiedzić wschodnią i południową część Europy. Podczas gdy opowiadał o swojej podróży, w tle został puszczony film z jego podróży, w tym ujęcia m.in.: północnej części Europy. Po prelekcji otrzymał ( tak jak każdy gość) m.in.: pamiątkową płócienną torbę z napisem „UAM”.

Integracja

Dnia 25.03.2019 roku odbyła się integracja organizatorów, która miała miejsce w pubie „Pomysł” na ulicy Długiej 10. Towarzyszyli nam Ania i Karol Lewandowscy (Busem przez świat). Natomiast 26.03.2019 r. odbyła się druga integracja organizatorów.

Sprawozdanie napisała: Małgorzata Sarna


Dni Turystyki 2018

Wyjątkowi goście, atrakcje, konkursy, pokazy i niesamowita atmosfera – to nieodłączne elementy festiwalu Dni Turystyki. W tym roku odbyła się już XVI edycja! Wrażenia i wspomnienia z tegorocznego wydarzenia z pewnością pozostaną na długo w pamięci uczestników i organizatorów. Choć wspomniane elementy festiwalu są jego wyróżnikami to z roku na rok Dni Turystyki nabierają coraz większego rozmachu. XVI Dni Turystyki obfitowały w opowieści z najróżniejszych zakątków świata, możliwość czerpania nowej wiedzy dzięki warsztatom oraz w rodzące się w głowach podróżnicze plany.

Niezwykli prelegenci

Prelegenci to dominujący element festiwalu Dni Turystyki. Corocznie gościmy podróżników, którzy z pasją opowiadają swoich przygodach i zamiłowaniu do poznawania świata. Tegoroczna edycja była wulkanem podróżniczej pomysłowości. Prof. Leszek Kasprzak zainaugurował XVI Dni Turystyki swoją prelekcją pt. „Wielkopolska epoka lodowcowa”. Dr Mateusz Rogowski oraz dr Agata Buchwał pochwalili się opowieścią i fantastycznymi zdjęciami z końca świata, a więc z samej Alaski, przełamując stereotypy, że tam gdzie jest zimno jest nieatrakcyjnie. Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki, czyli Tandemowe Trip Love zarazili nas nie tylko miłością do rowerów i zwierząt, ale przede wszystkim pokazali, że rowerowa podróż z psem za koło podbiegunowe to prawdziwa frajda i możliwość do spełniania swoich marzeń. Z zimowych krain do kolorowego Maroka przeniosły nas Zuza Chabowska i Ania Szostak, opowiadając o swojej zwariowanej autostopowej podróży. Wieczór pierwszego dnia zarezerwowany był dla kraju kwitnącej wiśni. O polskich akcentach w Japonii opowiedział prof. Mirosław Makohonienko, a przedstawiciele biura podróży Misja Travel wyjaśnili, jak wygląda organizacja wyjazdu do takiego miejsca dla większych grup. Na zakończenie pierwszego dnia usłyszeliśmy najnowsze przygody z kajaka Olka Doby i poznaliśmy przebieg jego ostatniej wyprawy transatlantyckiej. Drugi dzień rozpoczęliśmy od hiszpańskiego akcentu. O swojej drodze na szlaku Santiago de Compostela opowiedzieli studenci naszego wydziału wraz z dr Iloną Potocką. Swoim talentem fotograficznym i zamiłowaniem do uwieczniania wspaniałych górskich widoków podzielił się z nami Jarosław Tomaszewski. Jego rady i wskazówki dotyczące fotografii podróżniczej były cenną wiedzą. Poza studentami naszego wydziału swoje prelekcje wygłosili także absolwenci. Alicja i Jędrzej Łukowscy pozwolili nam się przenieść nad czarujący Bajkał, a z Małgorzatą Ciepłą wspięliśmy się na najwyższy północnoamerykański szczyt – Denali. Wzruszającą opowieść o ogromnej wartości pomagania w Afryce opowiedział Szymon Hołownia. Uświadomił nam, że pomoc potrzebna jest zewsząd i nie wymaga wielkich poświęceń czy zasobnego portfela. Prelekcję zamykającą XVI Dni Turystyki wygłosił Adam Bielecki – himalaista z ogromnym zapałem, pasją i świadomością, że góry to wymagające ogromnego doświadczenia hobby.

Emocjonujące atrakcje, konkursy, pokazy

Dni Turystyki to również możliwość udziału w pokazach, warsztatach i licznych konkursach oraz atrakcjach. Punktem obowiązkowym na naszej liście atrakcji stała się ścianka wspinaczkowa, która i w tym roku witała na wejściu do wydziału wszystkich uczestników. W tym roku również odbywał się wieczorek tematyczny, który poświęcony został Japonii. W czasie jego trwania możliwe było uczestnictwo w konkursie jedzenia pałeczkami i wiedzy o Japonii. W ramach wieczorku mogliśmy obejrzeć także pokaz japońskiej sztuki walki – judo. Jak zawsze dla szkół, które odwiedziły nasz wydział i brały udział w prelekcjach festiwalowych przygotowaliśmy audio guiding oraz możliwość zwiedzania wydziałowego Muzeum Ziemi. Przygotowane zostały również profesjonalne pokazy dronów oraz prelekcja dotycząca ich wykorzystania w turystyce. W tym roku nowością był escape room zachowany oczywiście w tematyce podróżniczej i geograficznej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się szafa speleologiczna, którą zapewniła Sekcja Speleologii naszego wydziału. Uczestnicy musieli się sporo nagimnastykować, aby ją przejść, a obserwatorzy wspaniale dopingowali śmiałków. Tandemowe Trip Love poprowadziło poza prelekcją również warsztaty z survivalu w podróży. Chętnych na naukę sposobów pozwalających przetrwać w trudnych warunkach nie brakowało. W czasie XVI Dni Turystyki opowieści przeplatały się z nauką, nowymi wyzwaniami i zabawą.

Nadzwyczajna atmosfera

Towarzyszące uczestnikom festiwalu emocje są najlepszym podsumowaniem Dni Turystyki. Rodząca się chęć poznawania świata wyzwoliła we wszystkich ogromną dawkę pozytywnych emocji. Każdy uśmiech, zaciekawienie rysujące się na twarzach, a czasem wzruszenie czy zdumienie stworzyły wyjątkową atmosferę. Ilość osób uczestniczących w prelekcjach oraz biorących udział w warsztatach i konkursach była zdumiewająca! Tak duże zaangażowanie uczestników stanowi podstawę Dni Turystyki i powoduje, że z roku na rok wydarzenie się rozwija. Opowieści prelegentów często bawią i śmieszą, ale nie brakuje w nich też momentów grozy i strachu. Każda prelekcja w inny sposób ubogaca festiwal pokazując, że podróżowanie jest pewnego rodzaju wartością. Wartością która sprawia, że budujemy sobie lepszy obraz tego świata, oraz dzięki której pokonujemy swoje słabości i uprzedzenia. Pozytywny nastrój towarzyszący Dniom Turystyki jeszcze na długo udziela się na pamiątkowych zdjęciach, książkach z autografami, w nowych znajomościach i przede wszystkim niezapomnianych wspomnieniach.

XVI Dni Turystyki zapisały się już na kartach historii. Mamy jednak nadzieję, że już z niecierpliwością wyczekujecie kolejnej edycji. Zapraszamy zatem za rok, gwarantując kolejną dawkę wspaniałych podróżniczych przeżyć!


Dni Turystyki 2017

Wyjątkowi goście, atrakcje, konkursy, pokazy i niesamowita atmosfera – to nieodłączne elementy festiwalu Dni Turystyki. W tym roku odbyła się już XVI edycja! Wrażenia i wspomnienia z tegorocznego wydarzenia z pewnością pozostaną na długo w pamięci uczestników i organizatorów. Choć wspomniane elementy festiwalu są jego wyróżnikami to z roku na rok Dni Turystyki nabierają coraz większego rozmachu. XVI Dni Turystyki obfitowały w opowieści z najróżniejszych zakątków świata, możliwość czerpania nowej wiedzy dzięki warsztatom oraz w rodzące się w głowach podróżnicze plany.

Niezwykli prelegenci

Prelegenci to dominujący element festiwalu Dni Turystyki. Corocznie gościmy podróżników, którzy z pasją opowiadają swoich przygodach i zamiłowaniu do poznawania świata. Tegoroczna edycja była wulkanem podróżniczej pomysłowości. Prof. Leszek Kasprzak zainaugurował XVI Dni Turystyki swoją prelekcją pt. „Wielkopolska epoka lodowcowa”. Dr Mateusz Rogowski oraz dr Agata Buchwał pochwalili się opowieścią i fantastycznymi zdjęciami z końca świata, a więc z samej Alaski, przełamując stereotypy, że tam gdzie jest zimno jest nieatrakcyjnie. Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki, czyli Tandemowe Trip Love zarazili nas nie tylko miłością do rowerów i zwierząt, ale przede wszystkim pokazali, że rowerowa podróż z psem za koło podbiegunowe to prawdziwa frajda i możliwość do spełniania swoich marzeń. Z zimowych krain do kolorowego Maroka przeniosły nas Zuza Chabowska i Ania Szostak, opowiadając o swojej zwariowanej autostopowej podróży. Wieczór pierwszego dnia zarezerwowany był dla kraju kwitnącej wiśni. O polskich akcentach w Japonii opowiedział prof. Mirosław Makohonienko, a przedstawiciele biura podróży Misja Travel wyjaśnili, jak wygląda organizacja wyjazdu do takiego miejsca dla większych grup. Na zakończenie pierwszego dnia usłyszeliśmy najnowsze przygody z kajaka Olka Doby i poznaliśmy przebieg jego ostatniej wyprawy transatlantyckiej. Drugi dzień rozpoczęliśmy od hiszpańskiego akcentu. O swojej drodze na szlaku Santiago de Compostela opowiedzieli studenci naszego wydziału wraz z dr Iloną Potocką. Swoim talentem fotograficznym i zamiłowaniem do uwieczniania wspaniałych górskich widoków podzielił się z nami Jarosław Tomaszewski. Jego rady i wskazówki dotyczące fotografii podróżniczej były cenną wiedzą. Poza studentami naszego wydziału swoje prelekcje wygłosili także absolwenci. Alicja i Jędrzej Łukowscy pozwolili nam się przenieść nad czarujący Bajkał, a z Małgorzatą Ciepłą wspięliśmy się na najwyższy północnoamerykański szczyt – Denali. Wzruszającą opowieść o ogromnej wartości pomagania w Afryce opowiedział Szymon Hołownia. Uświadomił nam, że pomoc potrzebna jest zewsząd i nie wymaga wielkich poświęceń czy zasobnego portfela. Prelekcję zamykającą XVI Dni Turystyki wygłosił Adam Bielecki – himalaista z ogromnym zapałem, pasją i świadomością, że góry to wymagające ogromnego doświadczenia hobby.

Emocjonujące atrakcje, konkursy, pokazy

Dni Turystyki to również możliwość udziału w pokazach, warsztatach i licznych konkursach oraz atrakcjach. Punktem obowiązkowym na naszej liście atrakcji stała się ścianka wspinaczkowa, która i w tym roku witała na wejściu do wydziału wszystkich uczestników. W tym roku również odbywał się wieczorek tematyczny, który poświęcony został Japonii. W czasie jego trwania możliwe było uczestnictwo w konkursie jedzenia pałeczkami i wiedzy o Japonii. W ramach wieczorku mogliśmy obejrzeć także pokaz japońskiej sztuki walki – judo. Jak zawsze dla szkół, które odwiedziły nasz wydział i brały udział w prelekcjach festiwalowych przygotowaliśmy audio guiding oraz możliwość zwiedzania wydziałowego Muzeum Ziemi. Przygotowane zostały również profesjonalne pokazy dronów oraz prelekcja dotycząca ich wykorzystania w turystyce. W tym roku nowością był escape room zachowany oczywiście w tematyce podróżniczej i geograficznej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się szafa speleologiczna, którą zapewniła Sekcja Speleologii naszego wydziału. Uczestnicy musieli się sporo nagimnastykować, aby ją przejść, a obserwatorzy wspaniale dopingowali śmiałków. Tandemowe Trip Love poprowadziło poza prelekcją również warsztaty z survivalu w podróży. Chętnych na naukę sposobów pozwalających przetrwać w trudnych warunkach nie brakowało. W czasie XVI Dni Turystyki opowieści przeplatały się z nauką, nowymi wyzwaniami i zabawą.

Nadzwyczajna atmosfera

Towarzyszące uczestnikom festiwalu emocje są najlepszym podsumowaniem Dni Turystyki. Rodząca się chęć poznawania świata wyzwoliła we wszystkich ogromną dawkę pozytywnych emocji. Każdy uśmiech, zaciekawienie rysujące się na twarzach, a czasem wzruszenie czy zdumienie stworzyły wyjątkową atmosferę. Ilość osób uczestniczących w prelekcjach oraz biorących udział w warsztatach i konkursach była zdumiewająca! Tak duże zaangażowanie uczestników stanowi podstawę Dni Turystyki i powoduje, że z roku na rok wydarzenie się rozwija. Opowieści prelegentów często bawią i śmieszą, ale nie brakuje w nich też momentów grozy i strachu. Każda prelekcja w inny sposób ubogaca festiwal pokazując, że podróżowanie jest pewnego rodzaju wartością. Wartością która sprawia, że budujemy sobie lepszy obraz tego świata, oraz dzięki której pokonujemy swoje słabości i uprzedzenia. Pozytywny nastrój towarzyszący Dniom Turystyki jeszcze na długo udziela się na pamiątkowych zdjęciach, książkach z autografami, w nowych znajomościach i przede wszystkim niezapomnianych wspomnieniach.

XVI Dni Turystyki zapisały się już na kartach historii. Mamy jednak nadzieję, że już z niecierpliwością wyczekujecie kolejnej edycji. Zapraszamy zatem za rok, gwarantując kolejną dawkę wspaniałych podróżniczych przeżyć!


Dni Turystyki 2016

Pierwszego dnia festiwalu zapraszamy na wieczorek latynoski! W planie pokazy tańców, możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z mariachi, byk rodeo oraz pyszne przekąski meksykańskie, które przygotuje dla Was nasz tegoroczny sponsor – restauracja Mamasitas 🙂. Nie możecie tego przegapić!

Przed Wami opis kolejnej prelekcji. Marta i Bartek z bloga “Byle Dalej” opowiedzą o swojej podróży dookoła świata 🙂. Przy okazji swojego wystąpienia na naszym festiwalu będziecie mieli okazję kupić lub wygrać książkę ich autorstwa! Premiera książki “Pod stopami słońca” odbędzie się właśnie w czasie XIV Dni Turystyki 🙂. Zainteresowani? W takim razie zapraszamy we wtorek, 12 kwietnia o 17.30 na WNGiG!


Dni Turystyki 2015

W dniach 17-18 marca 2015 roku odbył się festiwal podróżniczy Dni Turystyki. Jest to wydarzenie organizowane przez studentów Turystyki i Rekreacji na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tym roku były to już XIII Dni Turystyki. W ciągu tych dwóch dni można było usłyszeć 8 prelekcji, wziąć udział w dwóch rodzajach warsztatów, zwiedzić wydział z przewodnikiem, zobaczyć największy w Polsce meteoryt, spróbować indyjskich potraw podczas wieczorku tematycznego, a także wykazać się wiedzą i zdolnościami w różnorodnych konkursach.

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął się prelekcją pt. “Nasz Spitsbergen”, którą wygłosiły osoby związane z uniwersytetem: prof. UAM dr hab. Grzegorz Rachlewicz, dr Jakub Małecki, mgr Krzysztof Rymer oraz Tomasz Kurczaba. Prelekcja była skierowana przede wszystkim dla grup szkolnych, które również brały udział w wydarzeniu. Celem wykładu było ukazanie pracy w stacji badawczej na Spitsbergenie. Dla młodzieży szkolnej przygotowane były również inne atrakcje tj. zwiedzanie Muzeum Ziemi, zwiedzanie wydziału z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu (tzw. audio guiding) oraz możliwość wspinaczki na ściance wspinaczkowej. Kolejnymi prelegentami byli przedstawiciele międzynarodowego programu Global Citizen. Opowiedzieli oni o swojej przygodzie związanej z wolontariatem w innych krajach, o tym, jak połączyli chęć podróżowania z chęcią niesienia dobra i pomocy. Następnie odbył się wykład dotyczący wspinaczki. Przedstawiciel firmy Blok Haus przybliżył temat wspinaczki na sztucznych ścianach, opowiedział o metodach wspinania. Podczas dwóch dni festiwalu można było spróbować swoich sił na ściance, która była umieszczona przed wejściem na wydział. O podróży “Autostopem do Pekinu” opowiedział młody podróżnik Kuba Rydkodym. Jego przygoda z autostopem rozpoczęła się już wcześniej, jednak wyprawa do Pekinu była jego najdalszą wyprawą i to właśnie o niej opowiedział na Dniach Turystyki. Przedostatnim punktem wtorkowego programu była prelekcja pt. “Ze śląskiej hałdy na wulkany Ekwadoru”. Wygłosił ją Michał Słowioczek, który po kolei opisał swoją podróż ze Śląska na odległy kontynent. Gościem specjalnym pierwszego dnia festiwalu była Pani Elżbieta Dzikowska, która podzieliła się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami i przeżyciami ze swoich najważniejszych podróży. Opowiadała również o swoim mężu Tonym Haliku oraz o swoich podróżniczych planach na przyszłość. Pierwszym punktem wtorkowego programu było rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego. Tematem tegorocznych fotografii miało być zjawisko lub wydarzenie. Po wręczeniu nagród zwycięzcom rozpoczęła się pierwsza prelekcja, którą wygłosił młody podróżnik Emil Witt. Opowiedział on o swojej zeszłorocznej wyprawie w głąb peruwiańskiej dżungli, którą nazwał “Spirit of the selva – Amazonia vol.2”. Drugimi warsztatami były warsztaty z języka hiszpańskiego, na których można było poznać podstawowe słownictwo związane z podróżowaniem a także pocznać obyczaje i najważniejsze miejsca Hiszpanii. Warsztaty te poprowadziła lektorka za szkoły języków obcych Kontakt Español. Tuż po warsztatach rozpoczął się wieczorek indyjski, na którym nie zabrakło atrakcji. Można było posmakować indyjskich przysmaków, obejrzeć pokaz tańca bollywood oraz pomalować dłonie henną. Wsyztsko to odbywało się przy dźwiękach indyjskiej muzyki. Tematyka kolejej prelekcji odbiegała nieco od kultury indyjskiej, bowiem dotyczyła Afryki. Szymon Antkowiak opowiedział o swojej podróży na Czarny Ląd, o tym, jak podróżował po Afryce autostopem, jak bawił się na weselu w Togo oraz o tym jaką radość sprawiły afrykańskim dzieciom bańki mydlane. Na zakończenie drugiego dnia i całego festiwalu wystąpił drugi wyjątkowy gość. Był nim Pan Aleksander Doba, który przybliżył nam swoje transatlantyckie wyprawy kajakowe. Omówił, jak wyglądało jego życie, gdy przez kilka miesięcy w samotności przepływał Atlantyk kajakiem.

XIII Dni Turystyki były czasem pełnym inspiracji dla wszystkich, którzy marzą o tym, by podróżować. Zarówno Ci młodzi, jak i Ci bardziej doświadczeni podróżnicy pokazali sens odbywania podróży, odkrywania i zwiedzania świata. Były to dni spędzone w pozytywnych nastrojach i zasłuchaniu w wyjątkowe podróżnicze opowieści.