Dni Turystyki 2012

Jubileuszowa, X edycja Dni Turystyki, za nami. Jak co roku, również i tym razem organizatorzy festiwalu stanęli na wysokości zadania i zapewnili tłumom odwiedzającym festiwal wiele wspaniałych atrakcji. Zamknijmy na chwilę oczy i przenieśmy się do 26 marca 2012r., kiedy to rozpoczęła się jubileuszowa edycja festiwalu…

Dzień I

W poniedziałek, 26 marca, festiwal rozpoczął się wykładami, prowadzonymi przez pracowników naukowych naszego uniwersytetu, adresowanymi głównie do licealistów. Dr hab. Małgorzata Mazurek ukazała nam Afrykę oczami geografa, a zaraz po niej dr hab. Michał Jarnecki opowiedział nam o Birmie, słusznie nazwanej przez niego „Ukrytym skarbem Azji”. Wieczorem natomiast królowała kultura tajska – odbył się wieczorek tematyczny, ukazujący kulturę tego ciekawego kraju. Osoby odwiedzające festiwal miały okazję Poznań tajniki masażu tajskiego, obejrzeć pokaz narodowego sportu Tajlandii – sztuki walki Muay Thai w wykonaniu Klubu Sztuk Walki Kohorta Poznań, jak również uczestniczyć w pokazie zdjęć oraz prelekcji, dotyczących wypraw do Królestwa Tajlandii.

Kohorta Poznań

Pokaz Muai Thai / fot. M. Bilska

Po niezwykle interesującym wieczorku tematycznym, w programie festiwalu nastąpił czas na kolejne prelekcje. Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych miał niewątpliwą przyjemność gościć takie znamienitości, jak Aleksandra Dobę oraz Tomka Michniewicza.

Tłumy słuchaczy, zasiadających na wydziałowej auli, z wypiekami na twarzy słuchały opowieści Aleksandra Doby o przygodach, jakie go spotkały w trakcie przemierzania Atlantyku kajakiem oraz pokładały się ze śmiechu za sprawą anegdot z tej wyprawy, przytaczanych przez podróżnika.

Aleksander Doba

Aleksander Doba /fot. M.Bilska

Ostatnie wystąpienie tego dnia należało do wspomnianego już Tomka Michniewicza – dziennikarza, backpackera, fotografa i radiowca, który opowiedział zgromadzonym o problemie kłusownictwa w Afryce oraz przybliżył szczgóły akcji ratowania afrykańskich nosorożców. Kiedy opowiadał historię małego nosorożca Tatende, który cudem przeżył atak kłusowników, nie jednej osobie na sali łezka zakręciła się w oku. Po tej poruszającej prelekcji wszyscy rozeszli się do domów, aby nabrać sił na przeżywanie kolejnego ekscytujacego dnia festiwalu Dni Turystyki.

Tomek Michniewicz

Tomek Michniewicz na X Dniach Turystyki /fot. M.Bilska

Dzień II

Fani festiwalu, z nowymi siłami, ruszyli na Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych również we wtorek, 27. marca, czyli drugiego dnia festiwalu. Na początek mieli okazję uczestniczyć w warsztatach dotyczących technik pilotażu grup turystycznych, prowadzonych przez Jacka Fabisia, który przybliżył tajniki tego niezwykle interesującego zawodu.

Z rozbudzoną ciekawością i nowymi pomysłami na swoją przyszłość, odwiedzający festiwal ruszyli na prelekcje podróżnicze, gdzie przywitał ich Tomek Kowalski, który zainspirował swoich słuchaczy do ruszenia w wyprawę dookoła świata. Kolejnym prelegentem był Kuba Wolski, który przedstawił zebranym relację ze sztafety „Afryka Nowaka”. Była ona hołdem dla wybitnego podróżnika – Kazimierza Nowaka, który w latach 30. XX w. odbył samotną podróż po Afryce, trasą z Trypolisu na Przylądek Igielny i z powrotem na północ do Algieru.

Po tej prelekcji odwiedzający festiwal mieli okazję przenieść się z Markiem Tomalikiem na inny kontynent – tym razem do Australii, na której kwiaty rodzą się z ognia. Fascynująca prelekcja, urozmaicona wspaniałymi zdjęciami przybliżyła słuchaczom ten dość tajemniczy kontynent i na pewno w sercach wielu z nich zrodziła pragnienie, aby pewnego pięknego dnia wybrać się tam i zobaczyć te wszystkie miejsca na własne oczy.

Marek Tomalik

Marek Tomalik / fot. M. Bilska

Po Marku Tomaliku na aulę wkroczył Mieczysław Bieniek, czyli hajer nie do zajechania. Człowiek absolutnie niezwykły, który po wielu latach pracy w kopalni usłyszał od lekarza, że cierpi na pylicę, nie słyszy na jedno ucho i nie widzi na jedno oko, co dla wielu innych osób brzmiało by niemal jak wyrok śmierci. Jednak nie dla niego. Mimo tego, że początkowo runął jego dotychczasowy świat, po kilku miesiącach stanął na nogi, a nawet wzbił się w powietrze – kupił bilet lotniczy do Indii i wyruszył przeżyć przygodę swojego życia. Opowieść o jego niecodziennych przygodach, determinacji i odwadze zachwyciła słuchaczy, którzy chłonęli każde jego słowo (szczególnie te, które wypowiadał w gwarze śląskiej) i razem z nim przeżywali na nowo wszystkie jego przygody. Ta barwna prelekcja zakończyła drugi dzień festiwalu podróżniczego, ale wszyscy mieli świadomość, że to jeszcze nie koniec atrakcji – wielkimi krokami nadchodził dzień trzeci.

Dzień III

Trzeciego dnia, czyli w środę 28. marca, tłumy odwiedzających przybyły na Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych ok. godziny 16:00. Wtedy to rozpoczęły się warsztaty wspinaczkowe, prowadzony przez Łukasza Turkowiaka. Uczestnicy nie tylko mogli dowiedzieć się wielu przydatnych informacji na temat tego sportu, ale również spróbować swoich sił pod okiem profesjonalistów na ściance wspinaczkowej, która przez cały okres trwania festiwalu zdobiła nową część wydziału. Wszyscy świetnie się bawili, a dzięki tym warsztatom wielu ich uczestników na pewno rozpoczęło swoją przygodę z tym sportem.

Po sporej dozie aktywności, jaką zapewniły warsztaty wspinaczkowe, fani festiwalu przenieśli się na kolejne warsztaty, tym razem dotyczące survivalu. Krzysztof Petek, niewątpliwy znawca tej dziedziny, przedstawił zgromadzonym tajniki tego niezwykłego rodzaju turystyki oraz zachęcił ich do uczestniczenia w specjalnie organizowanych wyjazdach tego typu, które nie dość, że dają możliwość sprawdzenia siebie, to jeszcze pozwalają przeżyć niesamowitą przygodę. Zgromadzeni na sali byli tak zainteresowani tą tematyką, że nawet po zakończeniu warsztatów zostali z panem Krzysztofem, aby zadać mu jeszcze kilka pytań i dopytać o szczegóły, dotyczące survivalowych wypraw.

Po części programu, dotyczącej warsztatów, nadszedł czas na kolejne prelekcje. Na auli uniwersyteckiej Paweł Bartnik zaprezentował zgromadzonym szczegóły wyprawy „Autostopem ku wolności” – fascynującej podróży, którą odbył ze swoim kolegą Alkiem Adamusem. Przygody chłopaków oraz historie związane z wyprawą, przytaczane przez Pawła, uświadomiły słuchaczom, że chcieć to znaczy móc i absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spełniać swoje marzenia.

Po barwnej prelekcji Pawła Bartnika przyszedł czas na ostatni wykład w programie jubileuszowego festiwalu Dni Turystyki. Na aulę wkroczył niekwestionowany gwóźdź programu, postać niezwykła, której dokonania wprawiają ludzi w podziw i zachwyt – pan Jacek Pałkiewicz. Jest to niewątpliwie jeden z najbardziej aktywnych podróżników-eksploratorów naszych czasów. Opowiadał zgromadzonym o swoich wyprawach wzdłuż  Amazonki,  odkryciu jej źródeł, o niezwykłych plemionach indiańskich, które spotkał na swojej drodze – opowiadał o tym, że podróżowanie jest jego sposobem na życie. Na auli zgromadzone były tłumy – niektórzy musieli siedzieć nawet na schodach, bo nie było dla nich wolnych krzeseł! Wszyscy słuchali opowieści pana Jacka z zapartym tchem, a po prelekcji mieli możliwość zakupienia jego książek, zdobycia autografów lub sfotografowania się u boku tej wybitnej osobistości. W tej niezwykłej atmosferze, zakończył się trzeci i zarazem ostatni dzień festiwalu.

Dziękujemy!

I tak X jubileuszowe Dni Turystyki dobiegły końca. Przez cały okres trwania festiwalu odwiedzający Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych mieli okazję nie tylko uczestniczyć w ciekawych prelekcjach oraz warsztatach, ale również spróbować swoich sił w licznych konkursach (z nagrodami!) oraz kupić festiwalowe gadżety na specjalnie w tym celu stworzonym stoisku.

Dni Turystyki

Szalone konkursy /fot. M. Bilska

Organizatorzy

Organizatorzy /fot. M. Bilska

Podsumowując: ciekawe miejsca, wspaniali podróżnicy, niezwykłe historie i dużo świetnej zabawy. Czego chcieć więcej? Wiele osób z niecierpliwością czeka na kolejne edycje tego festiwalu podróżniczego. Z mojej strony mogę zapewnić, że organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby kolejna, już XI edycja Dni Turystyki była na pewno nie mniej, a może nawet bardziej emocjonująca niż poprzednie edycje. Zatem rezerwujcie sobie czas w kwietniu 2013r. i koniecznie odwiedźcie Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Pozaniu. I pamiętajcie: „Świat jest wielką księgą – kto nie podróżuje, czyta tylko jedną jej stronę” (św. Augustyn).

Do zobaczenia wkrótce!

autor: Małgorzata Bilska


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

/** * @package WordPress * @subpackage Adventure_Journal */ ?>