Dni Turystyki 2010

VIII edycja festiwalu przebiegała pod hasłem:
“Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku.”

Wydarzenie miało miejsce w dniach 22-25 lutego 2010 roku. Usłyszeliśmy o przygotowaniach do zwyczajnych wypraw i poważnych ekspedycji, czyli o tym, jak ważny jest ten pierwszy krok w podróży i ile od niego zależy. Odwiedzili nas m.in. himalaista Piotr Pustelnik, żeglarki Natasza Caban i Magda Makowska,  polarnik Norbert Pokorski i wielu innych którzy opowiedzieli o swoich przygodach i niespodziankach które czekały na nich podczas odbywanych wypraw. Wzięliśmy udział w koncercie szantowym zespołu Sailor, poznaliśmy kulturę koreańską dzięki wieczorkowi tematycznemu. Przełomowym momentem było wyjście na basen i warsztaty kajakowe z klubem AKK Panta Rei i m-CANOE. Zainteresowani przygodami i nowymi doznaniami mogli potoczyć się w zorbingu – wielkiej dmuchanej kuli. Ale zacznijmy wszystko od początku…

DZIEŃ 1

Zaczęliśmy od tematyki trampingowej. Koło południa odbyły się warsztaty z Couch Surfing’u poprowadzone przez Piotra Barczaka – ambasadora Couch Surfing w Polsce, który jest jednocześnie studentem gospodarki przestrzennej na naszym Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych i absolwentem kierunku turystyka i rekreacja również na tym wydziale. Couchsurfing w wolnym tłumaczeniu oznacza „szukanie kanapy”, a sama idea jest bardzo prosta: ludzie z każdego zakątka świata oferują sobie darmowe noclegi, wspólne zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc. Główny cel jaki przyświeca couchsurferom, to – oprócz możliwości otrzymania kawałka podłogi do przenocowania – zmienianie świata na lepsze dzięki otwartości i zwykłej ludzkiej życzliwości. Piotrek opowiedział o swoich doświadczeniach i podał wskazówki jak podróżować, aby nie tylko zwiedzać, ale także wchodzić w interakcje z ludźmi z różnych stron świata, które owocują poszerzeniem naszych horyzontów, pogłębieniem wiedzy oraz lepszym  zrozumieniem różnic międzykulturowych.

Następnym prelegentem był prof. zw. dr hab. Zbyszko Melosik, kierownik Zakładu Socjologii Edukacji na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM,  z wykładem pod tytułem „Młodzież, podróże, kultura współczesna”. W wystąpieniu przedstawione zostały nowe tendencje we współczesnym podróżowaniu i turystyce.  Na początku  zaprezentowana została tradycyjna wersja podróżowania, z jej naciskiem na dogłębne poznawanie kultur, a podróże umieszczone zostały w kontekście kultury instant, z jej naciskiem na natychmiastowość , zmianę i europocentryczność. W kolejnej części pan profesor ukazał swoiste studium przypadku  – komercjalizację turystyki związanej z poznawaniem kultury Aborygenów australijskich, a na zakończenie przeanalizował postać nieustannego (wirtualnego) podróżnika – „globalnego nastolatka”.

 Po raz kolejny spotkaliśmy się na godzinę z Piotrem Barczakiem. Tym razem poprowadził on warsztaty pod tytułem „Jak tanio podróżować”. Dowiedzieliśmy się jak oszczędzać na wyjazdach, gdzie się stołować, jak znaleźć najtańsze noclegi oraz jak się targować i nie dać naciągnąć. Zostały udzielone wskazówki gdzie i w jakim okresie wyszukiwać tanie oferty różnych przewoźników, jak korzystać z promocji i jakie warunki należy spełniać aby być uprawnionym do konkretnych zniżek.

 „Curry Chaos Tour 2008” to tytuł projektu jakiego dokonał Adam Szostek. Pewnego dnia wstał i stwierdził, że ciekawie będzie spróbować najlepszego curry na świecie. Spakował plecak i ruszył. Spędził ponad 2 miesiące w Indiach, zrobił 3 000 zdjęć, spotkał 14 słoni, zgubił 2 ręczniki i stawił czoło jednemu złemu psu. Curry Chaos to po prostu spontaniczny objazd po znanych i nieznanych częściach jednego z najbardziej egzotycznych krajów świata… I to objazd w nietypowy sposób, bo na deskorolce!

 Kolejnym gościem był Norbert Pokorski absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, biolog z wykształcenia, polarnik i przyrodnik z zamiłowania. Organizator wypraw polarnych w Arktykę Kanadyjską, na Spitsbergen, Grenlandię i Syberię. Autor artykułów podróżniczych i przyrodniczych w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Poznaj Świat”, „Parkach Narodowych” i “Zewie Północy” oraz publikacji naukowych i edukacyjnych o ptakach Polski. Twórca portalu www.transarctica.pl. Przedstawił nam relację z wyprawy „Śladami Nansena – w poprzek Grenlandii”

Piotr Pustelnik, alpinista i himalaista, zdobywca 12 ośmiotysięczników uraczył nas opowieścią „Krótka historia pewnego dziwactwa”. Opowiedział o tym, jak rozpoczęła się jego przygoda ze wspinaczką, jak został zarażony tą niezwykłą pasją. Mówił jak się przygotować do wyprawy, jak zdobyć odpowiednie fundusze i sponsorów oraz jak ich utrzymać. Wspominał najcięższe wyprawy, swoich współtowarzyszy. Radził jak przetrwać w ciężkich warunkach. Nasz gość wspina się od 1975 roku, w Tatrach, Alpach, Dolomitach, w Pamirze, Karakorum i Himalajach. Jest członkiem honorowym Szkoły Górskiej, współorganizatorem LAWINY i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Samotni.

Jest pracownikiem naukowym Politechniki Łódzkiej, twórcą projektu “Trzy Korony”.
Odwiedził nas po raz drugi, ostatnio gościł na III Dniach Turystyki w 2005 roku.

 W ciągu całego dnia chętni mogli spróbować swoich sił w Zorbingu. Sport ten narodził się w Nowej Zelandii i obecnie szturmem zdobywa popularność na całym świecie w tym oczywiście w Polsce. Zorba ma 3,2 metra średnicy zewnętrznej i około 1,8 metra średnicy wewnętrznej. Jest to nadmuchiwana przeźroczysta kula pusta w środku. Przez dziurę do środka można wejść i wtedy zaczyna się zabawa. Kula waży75 kilogramów i jest wykonana z materiałów odpornych na wszelkie uszkodzenia. Stanowisko licznie oblegali studenci, chcąc spróbować nowego doświadczenia. Każdy opuszczał kulę z szerokim uśmiechem na twarzy, często nieznacznie się zataczając J

DZIEŃ 2

Tego dnia towarzyszył nam klimat morza, wzburzonych fal, przechyłów i przechyłów. Rozpoczęliśmy warsztatami żeglarskimi Sławomira Kulczaka o tytule „Śladami Piratów z Karaibów, czyli rejs z Wysp Kanaryjskich na Wyspy Zawietrzne”. Sławek przybliżył nam wspaniałe zakątki naszego globu, opowiedział ciekawostki z życia na jachcie, przedstawił podstawowe zasady żeglugi, poradził jak bezpiecznie dotrzeć do celu wyprawy.

Kolejną atrakcją był, Sailor, zespół wokalno-instrumentalny grający szanty i folk. Istnieje od 1996r, był wielokrotnie nagradzany na festiwalach i imprezach żeglarskich. Ich profesjonalne podejście do pracy w studiu i na scenie a jednocześnie doskonały kontakt z publicznością sprawił, że Sailor zyskał szerokie grono sympatyków. Znani i lubiani wśród starszego, jak i naszego (studenckiego) pokolenia. Ich najnowsza płyta “Cała naprzód” łączy humor z nutką zadumy, dynamizm z kojącymi dźwiękami, a co najlepsze, z każdym kolejnym odsłuchaniem podoba się bardziej… Razem odśpiewaliśmy te najbardziej znane szanty oraz posłuchaliśmy zapomnianych i dawno nie odgrywanych.

Kpt. Magda Makowska przedstawiła prezentację „Rekin zabawił na Bałtyku” czyli relację  z udziału w regatach The Tall Ships Races na trasie Gdynia – Sankt Petersburg -Turku – Kłajpeda. Pokaże, że takie wyprawy to nie tylko praca z żaglami, a przede wszystkim dobra zabawa. Przekonała, że najtrudniejszymi warunkami dla żeglarzy nie jest sztorm, a brak wiatru… Załoga YKP Warszawa na  s/y Sharki wyróżniona została: Friendship Trophy, prestiżową nagrodą przyznawaną jachtowi, którego załoga w opinii kapitanów, w największym stopniu przyczyniła się do budowania przyjaźni i zrozumienia między narodami, oraz Communication Prize przyznawaną za szczególny wkład w komunikację na morzu. Wyprawę doceniła również Kapituła konkursu Rejs Roku 2009 przyznając jej honorowe wyróżnienie.

Grupa studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która od dwóch lat przygotowywała się do projektu Amerigo Sailing 2010 “Poza Horyzont” opowiedziała nam o kulisach swojego szalonego przedsięwzięcia. Zamierzają oni w 45 dni przepłynąć Ocean Atlantycki i pokonać 5 tysięcy mil żaglowcem Fryderyk Chopin. Rejs rozpocznie się w Lizbonie, a płynąc wodami Atlantyku żaglowiec zawinie do portów na Maderze, Wyspach Kanaryjskich, Wyspach Zielonego Przylądka i Brazylii, by po 45 dniach dobić do Martyniki na Wyspach Karaibskich. To będzie nie tyle „akademia pod żaglami”, co „szkoła życia” dla jej uczestników. Będą musieli pokonać swoje słabości i lęki, a także przetrwać 45 dni na pokładzie, działać drużynowo, by osiągnąć wspólnie obrany cel – Martynikę. Studenci opowiedzieli o przygotowaniach, o szukaniu sponsorów oraz o planowanych podróżach po samym rejsie, gdy juz dopłyną do celu.

Ostatnim gościem tego dnia była Natasza Caban. Trasa jej ostatniej wyprawy prowadziła z Hawajów na zachód przez Vanuatu, Papuę Nową Gwineę, Darwin, Wyspy Kokosowe, La Reunion, RPA, Wyspę Św. Heleny, Fernando de Noronha, Karaiby, Panamę, Galapagos i Markizy. Łącznie, w czasie 28 miesięcy rejsu na jachcie “Tanasza Polska Ustka” przepłynęła ponad 26 tysięcy mil morskich. W czasie spotkania opowiedziała o rejsie, przybliżyła nam odwiedzane na trasie swojej podróży miejsca i podzieliła się wspomnieniami z akcji charytatywnych, które zorganizowała we współpracy z fundacją “Mimo Wszystko”. Natasza to żeglarka z Ustki, obieżyświat, marzycielka, kobieta z pasją. W grudniu 2009 roku w Honolulu zakończyła etapowy, samotny rejs dookoła Ziemi.

Tego dnia śmiałkowie również mogli spróbować swoich sił w Zorbingu.

DZIEŃ 3

Trzeci dzień naszego festiwalu rozpoczęliśmy warsztatami kajakowymi na pływalni uniwersyteckiej, które zostały poprowadzone przez grupy AKK Panta Rei i m-CANO

Jak wiosłować godzinami i się nie męczyć? Co zrobić po wywrotce na środku jeziora?
Dlaczego pary kłócą się w kajaku? Czy kajakarze górscy to wariaci? Na te i inne pytania odpowiedzieli kajakarze Magdalena Sieracka, Jakub Borucki i Bartłomiej Majcherkiewicz. Chętni mogli podszkolić się teoretycznie i praktycznie z techniki pływania, ratownictwa, zapoznać się z elementami kajakarstwa górskiego. Zajęcia zwieńczył pokaz kajakowego rodeo w wykonaniu reprezentanta Polski – Marcina Mateckiego.

Podczas wieczorku koreańskiego mogliśmy zaznajomić się z orientalną kulturą dalekiego wchodu. Rozpoczął występ zespołu Keunsoriro. Grali oni na tradycyjnych bębnach koreańskich (Samulnori) do akompaniamentu tańczącym z wachlarzami (Buchaechum) studentom UAM. Następnie zaprezentowała się grupa członków Poznańskiego Sportowego Klubu Taekwon-do z pokazem tradycyjnej koreańskiej sztuki samoobrony. Każdy kto chciał mógł porozmawiać ze studentami kierunku filologia koreańska, posłuchać skomplikowanego języka koreańskiego oraz otrzymać karteczkę ze swoim imieniem zapisanym w tymże języku.

Dzień zakończyła prelekcja Wojciech Wieckiego – „Etnologia fluwialna – Ganges, Bagmati, Dniestr, Styr”.  Była to opowieść o rzekach które autor przepłynął wzdłuż lub w poprzek. Rzekach, które od stuleci oddziaływają na kulturę, religię i świadomość historyczną zamieszkujących ich brzegi społeczeństw. Wspólnym motywem prezentowanych rzek były rytuały przejścia związane z obrzędami oczyszczenia, kremacji oraz kształtowaniem się tożsamości kulturowej. Wojciech Wiecki, nauczyciel  geografii w I LO w Poznaniu jest autorem podręczników geografii dla liceów i techników. Mówiąc o swoich zainteresowaniach zamiast określeń podróżnik, turysta woli nazywać się “podróżystą“.

DZIEŃ 4

Rozpoczęliśmy dzień z doktorem Mariuszem Kairskim, antropologiem, wykładowcą w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM. Jak wiemy Amazonia jest wielka!
Była to prelekcja o indiańskich mieszkańcach tego niezwykłego regionu, ale też o społeczeństwie caboclo, nieindianach, którzy jednak z Indianami mają dużo wspólnego.
Dowiadywaliśmy się o przeogromnym zróżnicowaniu kulturowym i językowym Amazonii oraz o współczesnych jej problemach okiem antropologa. Słuchaliśmy też o antropologu w Amazonii czyli o podróżowaniu, nie jako przemieszczaniu się ale spotykaniu ludzi i co z tego wynika.

Następnie przenieśliśmy się trochę bliżej – na Bałkany. Pokaz o „Albanii -pięknej nieznajomej” zaprezentowali Barbara i Andrzej Pasławscy. Żyłkę wędrowników i pasję do zwiedzania oboje wynieśli z domów rodzinnych. Te zamiłowania łączą od lat z pasją  fotografowania. Szukając miejsc dziewiczych, spokojnych i niebanalnych dość szybko uciekli z Chorwacji i kilkakrotnie przemierzali Czarnogórę, poznawali Bośnię, Serbię i kraje ościenne. Zatoczyliswoistą  „bałkańską pętlę” i trafili do Albanii… W tym kraju spełniły się ich marzenia o ciszy, spokoju, niezmąconej cywilizacją  przyrodzie. Albania jest krajem, w którym znajdziemy wszystko: niezmierzone góry, przepiękne kaniony, dzikie plaże, zapierające dech widoki. Na szczęście przyroda broni się tam jeszcze i to wszystko nie jest dostępne „na wyciągnięcie ręki”. Udowodnili, że Albania to nie dziki kraj, do którego strach wjechać. Jest on po prostu w dużej części niedostępny i z powodu swej izolacji owiany złą sławą i legendami nie mającymi pokrycia w rzeczywistości. Od 3 lat organizują także wyprawy aut terenowych do najciekawszych terenów tego najbardziej tajemniczego państwa Europy.

 Kolejne wystąpienie należało do Jerzego Arsoby. Nasz gość to podróżnik, fotograf, operator kamery, organizator turystyki trampingowej, który od lat 80-tych podróżuje, głównie indywidualnie, organizując i przeprowadzając eskapady i trasy poznawcze wszelkimi dostępnymi środkami transportu. Najpierw przemierzył większość rejonów i gór Polski. Następnie kontynent europejski: środkowy, zachodni i południowy. Z kolei aktywność podróżniczą przeniósł na Wschód – włócząc się po dalekowschodniej Azji, zbierał doświadczenia i materiał fotograficzny. Jego prelekcja „Rosja a Japonia – porównania przez cieśninę La Pérouse’a” ukazała różnorodność kultur oddzielonych tak niewielkim pasem wody.

Ostatnim gościem tego wieczoru, a jednocześnie całego festiwalu była jedna z uczestniczek niezwykłego przedsięwzięcia.  Beaty Kaczor  przedstawiła pokaz „Traktoriada – wyprawa Ursusem dookoła świata”. Autorzy sami określili swój pomysł jako szalony. Na ich drodze pojawiło się mnóstwo przeszkód, trudne i długie rozmowy, ale był tam on – piękny, czerwony ciągnik Ursus 6014, gotowy na podbój świata! Powoli, w palącym słońcu, strugach tropikalnego deszczu, w tumanach kurzu, w lodowatym wietrze. z przygodami traktor przemierzał drogi i bezdroża Urugwaju, Argentyny, Boliwii, Peru i Chile. Pokonaliśmy ponad 20 000 km szutrowych, piaszczystych, kamienistych, czasem asfaltowych dróg, amazońska dżungla, ośnieżone andyjskie przełęcze, słona pustynia, dymiące pola gejzerów, bezkresna pampa, aż po wietrzną Patagonię. Uczestników ogarniała cała gama uczuć: zdziwienie, niedowierzanie, podziw, śmiech, czasem zazdrość. Brakowało im paliwa, wody, jedzenia, odpadały koła… ale jechali wciąż do przodu.

 Te 4 dni upłynęły błyskawicznie w atmosferze podziwu, zabawy, niedowierzania. Braliśmy udział w pokazach, warsztatach, a także rywalizowaliśmy w przeróżnych konkursach, wygrywając nagrody. Niekiedy zagościła w sercach nutka zazdrości. Wszyscy wrócili do domów przepełnieni chęcią wyjazdu w nieznane, z dziesiątkami pomysłów na najbliższe wyprawy.

 Patronat honorowy nad VIII Dniami Turystyki objął JM Rektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza prof. dr hab. Bronisław Marciniak.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

/** * @package WordPress * @subpackage Adventure_Journal */ ?>