Dni Turystyki 2005

Dni Turystyki w roku 2005 odbywały się w dniach 28 lutego – 3 marca. Ostatni raz miejscem spotkań była Sala Śniadeckich Uniwersytetu im. A. Mickiewicza przy ulicy Fredry 10.

Razem z Michałem Witkiewiczem podjęliśmy próbę przejścia Ameryki Południowej. „Transamerica Expedition 2004”była to relacja z dwumiesięcznej, samotnej wyprawy wiodącej przez dzikie ostępy tego kontynentu. Rozpoczęła się u brzegów Oceanu Spokojnego, skąd przez słabo zaludnione tereny Kordyliery Nadbrzeżnej, pasmo Andów i Wyżynę Patagońską dotarła do argentyńskich wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Licząca 1500 kilometrów trasa pokonywana była na piechotę oraz pontonem.

Swoją wizję gór przedstawił Piotr Pustelnik – polski alpinista i himalaista, zdobywca 12 ośmiotysięczników. Wspina się od 1975 roku.,instruktor alpinizmu. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Dolomitach, w Pamirze, Karakorum i Himalajach.

Leszkiem Dudusiem wybraliśmy się do Azji. „Co w Tuwie piszczy-czyli wrażenia z pobytu w południowej Syberii” to opowieść wzbogacona zdjęciami z pobytu we wschodniej części Republiki Tuwy. W trakcie spotkania odwiedziliśmy stolicę republiki-Kyzyl, Sajany Zachodnie oraz spłynęliśmy wraz z autorem pokazu Jenisejem.

W Poznaniu zagościł ponadto Piotr Chmieliński. Zasłynął jako współorganizator jedenastoosobowej wyprawy kajakowej „Canoandes ’79”, której celem było zdobycie najtrudniejszych rzek obu Ameryk, zwłaszcza Ameryki Południowej. Podstawowym osiągnięciem wyprawy było spłynięcie 24 rzekami Meksyku, Panamy, Peru, Gwatemali, Kostaryki, Ekwadoru, Nikaragui, Argentyny. 12 z tych rzek Polacy pokonali jako pierwsi w świecie górskimi kajakami i pontonami. Duże znaczenie miały również opracowanie hydrograficzne sporządzone przez uczestników wyprawy oraz dokumentacja filmowa i fotograficzna. W czerwcu 1981 roku Piotr Chmieliński wraz z grupą Canoandes dokonał pierwszego spływu kanionem rzeki Colka – najgłębszym kanionem na Ziemi.

W 1985 roku Chmieliński został współorganizatorem międzynarodowej wyprawy, której celem było przepłynięcie Amazonki od źródeł do ujścia. Jako jedyny z dziesięcioosobowej ekipy dokonał tego wyczynu, pokonując kajakiem i pontonem każdy kilometr rzeki. W 1987 roku Chmieliński po raz drugi, tym razem indywidualnie, trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Chmieliński jest głównym bohaterem książki Joe’ego Kane’a „Z nurtem Amazonki”, przetłumaczonej na kilkanaście języków i zaliczonej przez „National Geographic Adventure” do setki bestselerów podróżniczych wszech czasów.

Oprócz pokazów slajdów studenci Turystyki i Rekreacji pokazali swoje zdjęcia w wypraw. 

Ponadto, studenci mieli możliwość w wyjazdu w ramach rajdu do Chodzieży oraz udziału w typowo turystycznej imprezie – jeżdżeniem tramwajem po Poznaniu poznając jego największe zabytki.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

/** * @package WordPress * @subpackage Adventure_Journal */ ?>