Dni Turystyki

Dni Turystyki 2014

XII Dni Turystyki zapisały się w historii festiwalu, jako naprawdę wyjątkowe. Wszytko to dzięki naszym wspaniałym gościom oraz licznie przybyłej publiczności. Jak co roku nie zabrakło licznych konkursów i atrakcji. Mamy nadzieję, że XII edycja festiwalu, która odbywała się w dniach 7-8 kwietnia 2014 roku na długo zostanie w Waszych pamięciach, i że równie chętnie weźmiecie udział w XIII edycji Dni Turystyki.

Z punktu widzenia organizatora

Już od listopada pracowaliśmy nad organizacją XII Dni Turystki. Naszym głównym zadaniem było znalezienie gości, którzy zwróciliby Waszą uwagę i zachęcili do wzięcia udziału w tej imprezie. Jak się później okazało prelegenci byli strzałem w dziesiątkę, bowiem ilość przybyłych osób przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Konkursy i atrakcje, które były dodatkiem i otoczką najważniejszych wydarzeń również cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wasza obecność i aktywność w czasie trwania festiwalu była dla nas najlepszą nagrodą za naszą pracę włożoną w organizację tego wydarzenia, dlatego bardzo Wam za nią dziękujemy!

Podróż po czterech kontynentach

Dni Turystyki rozpoczęły się od prelekcji Emila Witta, młodego podróżnika, który opowiedział o swojej wyprawie do Ameryki Południowej. Swoim wystąpieniem pokazał, w jaki ciężkich i trudnych warunkach zdarzało mu się przebywać. Ukazał także ogromną siłę żywiołów oraz klimatu panującego na obszarach Amazonii. Swoją historią udowodnił, że młodość rządzi się swoimi prawami i jeśli człowiek czegoś bardzo chce to nawet największe zagrożenia nie mogą go zniechęcić, a chęć odkrywania świata jest silniejsza od wszelkich obaw i wątpliwości. „Turysta kulturowy w podróży po „gorszej” Europie. Impresje ze szlaków bałkańskich i nadczarnomorskich”. Tak brzmiał temat kolejnej prelekcji, którą wygłosił dr Michał Dolata, pracownik naszego wydziału. Jego opowieść pozwoliła nam zrozumieć, dlaczego obszary bałkańskie często nazywane są „gorszymi” i czy takie określenie faktycznie jest prawidłowe. Na trzeci kontynent tego wieczoru zabrała nas grupa z Busem Przez Świat. Prelegenci przedstawili nam swoją podróż po Australii. Historia zawierała nie tylko opis kontynentu, ale również przygody, które ich napotkały, a które wywołały na twarzach publiczności wiele emocji, od śmiechu aż po przerażenie. Busem Przez Świat mówili także o całym swoim projekcie, wspominali inne wyprawy i zdradzili, gdzie planują się wybrać w przyszłości. Na ostatnią tego wieczoru podróż zabrał nas Daniel Kasprowicz. Młody chłopak, który wyjechał na Madagaskar, by tam pomagać innym. Jego opowieść zawierała wzruszające historie opisujące życie Malgaszów. Prezentacja pokazywała wspaniałe fotografie dzieci, a każde dziecko było inną, wyjątkową historią.

Emil Witt

dr Michał Dolata

Busem Przez Świat

Daniel Kasprowicz

Podróże powodem do dumy

Pierwszy dzień XII Dni Turystyki zakończył się prelekcją gościa specjalnego, którym była Pani Monika Rogozińska. Prelekcja Pani Moniki dotyczyła polskich podróżników i odkrywców. Przedstawiona została historia wielu ważnych dla Polski podróżników. Wystąpienie to można było uznać za swoistą lekcję historii, bowiem zostało nam uzmysłowione, jak wiele odkryć dokonali nasi rodacy, jak wiele zdołali osiągnąć dzięki swoim podróżom. To wystąpienie pozwoliło zrozumieć, jak wiele powodów do dumy mają Polacy.

Monika Rogozińska

Dominowała Azja

Prelekcje w drugim dniu naszego wydarzenia skupiły się w temacie Azji. Jako pierwsi o swojej podróży opowiedzieli Patryk Świątek i Bartek Szaro, czyli twórcy bloga Paragon z Podróży. Tematem ich prelekcji były Indie. Ci dwaj młodzi podróżnicy przedstawili przede wszystkim zwyczaje i zachowania z jakimi mieli do czynienia podczas swojej wyprawy. Przygody, którymi się podzielili wywoływały dużo uśmiechów na twarzach słuchaczy. Przekazali również cenne wskazówki dla wszystkich, którzy chcieliby podróżować niskimi kosztami. Druga prezentacja wygłoszona tego dnia obejmowała Pamir, czyli górski region położony w Azji Centralnej. Prelegentami byli Los Wiaheros, a więc Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik. Ich podróż wyróżnia fakt, iż odbywali ją na rowerach. Przejeżdżając przez Tadżykistan i Afganistan spotykali niesamowitych ludzi, o których wiele wspominali podczas swojej opowieści. Los Wiaheros to pasjonaci gór i rowerów, którzy podzielili się z nami swoją pasją w czasie prelekcji.

Paragon z Podróży

Los Wiaheros

Kulinarna Europa

XII edycję Dni Turystyki zakończyło wystąpienie naszego drugiego wyjątkowego gościa – Pana Roberta Makłowicza. Zapewne wszyscy kojarzą go z telewizji, gdzie są emitowane jego programy o podróżach kulinarnych. Podczas swojej prelekcji Pan Robert opowiedział o różnych smakach Europy. Mogliśmy lepiej zapoznać się z turystyką kulinarną, która ostatnimi czasy staje się coraz bardziej popularna, ale też dowiedzieć się czy niektóre polskie potrawy naprawdę są znane na obszarze całego kraju. Frekwencja podczas tego wykładu była fantastycznym zwieńczeniem XII edycji festiwalu.

Robert Makłowicz

A ponadto…

Dni Turystyki to jednak nie tylko prelekcje. To także ciekawe warsztaty oraz konkursy, których nie zabrakło podczas tego wydarzenia. Warsztaty z taniego podróżowania to punkt obowiązkowy na takich festiwalach. Nie mogło więc zabraknąć ich także u nas. Poza tym odbyły się warsztaty z animacji czasu wolnego, które przybliżyły nieco pracę animatora. Dodatkowo przeprowadzone zostały warsztaty z systemów rezerwacyjnych, które były możliwe dzięki firmie PIRO Saas. Program dopełniły także prelekcje Mateusza Wojtasa oraz Jana Olczykowskiego, którzy opowiedzieli o tym, jak po studiach można rozwinąć swoją własną działalność. Dodatkowymi atrakcjami były konkursy, które cieszyły się sporym zainteresowaniem. Konkurs studenckich prezentacji, konkurs fotograficzny, a nawet obieranie ziemniaka na czas… to jednak tylko kilka z wielu, w których tak chętnie brali udział uczestnicy Dni Turystyki. Nieodłącznym elementem festiwalu jest także wieczorek tematyczny. Tym razem wieczorek połączony był tematycznie z prelekcją Daniela Kasporowicza, a więc dotyczył Madagaskaru. W czasie trwania wieczorku można było posmakować malgaskich przysmaków oraz dowiedzieć się co nieco o pomocy dla mieszkających tam dzieci i ich rodzin.

I to już koniec?

XII Dni Turystyki to już historia. Zapisały się one jednak w sposób szczególny w naszych pamięciach. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję festiwalu. Mamy nadzieję, że po takich wrażeniach odwiedzicie nas również za rok. Do zobaczenia!