Dni Turystyki

Dni Turystyki 2013

XI edycja festiwalu podróżniczego Dni Turystyki odbyła się w dniach 15-17 kwietnia. Na te 3 dni Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM stał się miejscem, w którym rozmowom o podróży nie było końca. Jak co roku, na festiwalu wystąpili niesamowici goście, którzy swoimi fantastycznymi relacjami (czasem na poważnie, czasem z przymrużeniem oka) przenieśli nas na wszystkie kontynenty.

Dzień 1

Po otwarciu XI Dni Turystyki przez Dziekana Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, prof. UAM dra hab. Leszka Kasprzaka oraz powitaniu kierownika Zakładu Centrum Turystyki i Rekreacji UAM, prof. dra hab. Zygmunta Młynarczyka, jako pierwszy wystąpił dr hab. Michał Jarnecki opowiadając o swoich podróżach przez 5 kontynentów. Zaraz po nim na scenę wszedł dr Marcin Słowik, dzięki któremu licznie zgromadzona widownia miała okazję przenieść się na chwilę na Syberię i dowiedzieć się jak wygląda przyroda w parkach narodowych na dalekim wschodzie Rosji.

dr hab. Michał Jarnecki

dr hab. Michał Jarnecki /fot. Małgorzata Bilska

Kolejnymi gośćmi, którzy wystąpili w wydziałowej auli byli Andrzej Brandt i Kasia Gądek, którzy opowiedzieli o swojej niezwykłej wyprawie rowerowej. Pod hasłem “Rowerem przez Himalaje, Karakorum i Pamir” wybrali się do Azji Środkowej . W podróży spędzili niemal cztery miesiące, przemierzając azjatyckie bezdroża, przełęcze górskie, czasami spotykając po drodze bezinteresownych ludzi chcących im pomóc, a czasem wręcz odwrotnie – biurokratyczne problemy.

Bardzo rzeczowo i profesjonalnie o jachtostopie opowiedział zdobywca prestiżowej nagrody “Kolos”, Paweł Kilen. Jego wykład pt. “Jachtostop – gdzie kończy się ląd, zaczyna się woda” był świetną pomocą dla wszystkich tych, którzy kiedykolwiek chcieliby spróbować swoich sił w łapaniu na stopa… jachtów.

Tego dnia na wydziale zapanowała także gruzińska atmosfera, która ogarnęła dosłownie wszystkich odwiedzających. Na gruzińskim wieczorku można było spróbować tradycyjnych dań gruzińskich, posłuchać muzyki czy też dowiedzieć się na czym polegają gruzińskie toasty.

wieczorek gruziński

Pyszne gruzińskie przysmaki! /fot. Małgorzata Bilska

Wszystko to było bowiem przygotowaniem do wystąpienia gości wieczoru, czyli Marcina i Anny Mellerów, którzy zgodzili się opowiedzieć o swoich licznych podróżach do Gruzji. Podczas ich wystąpienia, publiczność, wypełniająca aulę po brzegi , co chwilę wybuchała głośnym śmiechem słysząc zabawne anegdotki o mieszkańcach, kuchni, zwyczajach i kulturze tego kaukaskiego kraju. Po spotkaniu można było także kupić książkę Państwa Mellerów ze specjalną dedykacją.

Anna i Marcin Meller

Anna i Marcin Meller /fot. Małgorzata Bilska

Dzień 2

Dzień drugi festiwalu poświęcony był głównie warsztatom związanym z planowaniem wypraw. Jako pierwszy tego dnia na scenie pojawił się dziennikarz i podróżnik Łukasz Długowski, który podzielił się z widownią kilkoma receptami na zdobycie sponsorów na wyprawy, na podstawie własnych doświadczeń. Jak się okazało nie jest to prosta sprawa i ku zaskoczeniu wszystkich zebranych osób wymaga to czasem więcej wysiłku, niż byśmy się tego spodziewali.

Na scenie pojawili się także absolwenci Turystyki i Rekreacji, którzy opowiadali o swojej pracy w turystyce po zakończeniu studiów. Wystąpili Alicja i Jędrzej Łukowscy, prowadzący działalność organizatora wycieczek, głównie w rejony Bajkału, Paweł “Pablo” Kujaczyński , pilot wycieczek na terenie Ameryki Środkowej oraz Ania Kautz “Margo”, współwłaścicielka poznańskiego hostelu “Poco Loco”. Opowiedzieli m.in. o tym w jaki sposób można poprowadzić swoją ścieżkę kariery po turystyce, jak zacząć pracować w biznesie i jak odnosić sukces w branży. Na koniec wyświetlony został wzruszający film – “Wspomnienie Tomka Kowalskiego”, znakomitego sportowca i podróżnika, również absolwenta turystyki UAM, który 5 marca 2013 roku wspólnie z Maciejem Berbeką, Adamem Bieleckim i Arturem Małkiem dokonał pierwszego w historii zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Broad Pick, z którego niestety nie wrócił.

Alicja i Jędrzej Łukowscy

Alicja i Jędrzej Łukowscy /fot. Małgorzata Bilska

Ostatnim gościem tego dnia był Bartolomeo Koczenasz, fotograf, dzięki któremu na chwilę mogliśmy poczuć ciepłe, brazylijskie klimaty. “Uśmiechnięty kraj – Brazylia” to nie tylko opowieść o mniej uczęszczanych terenach Brazylii, ale przede wszystkim o niezwykłych ludziach zamieszkujących ten kraj. Podczas Dni Turystyki można było także obejrzeć wystawę zdjęć autora.

Bartolomeo Koczenasz

Bartolomeo Koczenasz /fot. Małgorzata Bilska

Dzień 3

Ostatni dzień festiwalu rozpoczął się z prawdziwym impetem. Na warsztaty z taniego latania Mateusza Machulskiego przyszło tak wiele osób, że trzeba było przenieść się do największej sali na wydziale. “Warsztaty taniego latania – jak latać i nie przepłacać?” był wykładem o tym, jak nie dać zarobić na sobie liniom lotniczym i wzorem Mateusza, który poleciał m.in. do Londynu za 1 grosz lub do Japonii za 290, zwiedzać cały świat za niewielkie pieniądze.

Warsztaty z taniego latania

Warsztaty z taniego latania /fot. Małgorzata Bilska

Kolejnymi gośćmi tego dnia byli Joachim Czerniak i jego tata, którzy wybrali się na rowerową wyprawę po Australii. Nie była to jednak zwykła wyprawa, a wyprawa po zdrowie. Projekt “Joachim zostawia raka w tyle” miał bowiem na celu pomóc Joachimowi wrócić do zdrowia po operacji guza mózgu i porażenia rdzenia kręgowego. Była to wspaniała historia i zapadająca w pamięć prelekcja.

Prezentacja:

Prezentacja: “Joachim zostawia raka w tyle” /fot. Małgorzata Bilska

Trzeciego dnia o 20:00 swój pokaz rozpoczęła wspaniała postać, Ireneusz Szpot, jedyny człowiek, któremu udało się zdobyć Koronę Ziemi w połączeniu z ukończeniem maratonu na każdym kontynencie. Prelekcja i odpowiedzi naszego gościa na pytania publiczności zrobił ogromne wrażenie na wszystkich, niezwykle licznie zgromadzonych. Tego dnia chyba każdy wyszedł z wydziałowej auli zmobilizowany do walki o własne marzenia.

Podczas trzydniowego tego podróżniczego święta mieliśmy okazję posłuchać wspaniałych prelegentów oraz dużo nauczyć się o organizowaniu własnych wypraw. Były to dni, w których można było zainspirować się do wyjazdu, dowiedzieć jak wyglądają podróże od strony technicznej i poznać ciekawe zakątki Ziemi. Jak zwykle, nie zabrakło też wesołych konkursów z cennymi nagrodami – w tym również głównego, fotograficznego. Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i wszystkie przemiłe komentarze na temat imprezy.

Zapraszamy za rok!

Uczestnicy konkursów :)

Uczestnicy konkursów 🙂 /fot. Małgorzata Bilska

Pomiędzy prelekcjami :)

Pomiędzy prelekcjami 🙂 /fot. Małgorzata Bilska